Konferencja regionalistów. Ostatnie dni na zgłoszenie referatu!

Jeszcze tylko przez tydzień, do końca # marca br. można zgłaszać swoją propozycję referatu w ramach konferencji WIELKA MAŁA HISTORIA KRAJNY I PAŁUK.
W dniach 12-13 czerwca br. w Kcyni (woj. kujawsko-pomorskie) odbędzie się konferencja pod hasłem "Wielka mała historia Krajny i Pałuk". Możesz zgłosić swój udział i przedstawić temat, który Cię pasjonuje!
Krajna i Pałuki to jedne z najwcześniej zasiedlonych terenów Polski. Z racji swojej wielokulturowej przeszłości i przygranicznego położenia, stanowią fascynujący temat do historycznych poszukiwań. Obszar wciąż czekający na odkrycie i popularyzację wśród miłośników historii. Dzieje tych ziem są bardzo ciekawe. Pora to pokazać szerokiemu gronu odbiorców!
Organizatorzy: Dźwiękowe Archiwum Kcyni (Justyna Makarewicz), Lubaszcz z Historią (Monika Lis)
Kontakt do organizatorów:
Justyna Makarewicz, tel. 608 649 009, e-mail: justyna.makarewicz@kcynia.pl
Monika Lis, tel. 509 647 792 e-mail: monika.rozploch@gmail.com
Serdecznie zapraszamy do udziału w dwudniowej konferencji, która stanowi doskonałą okazję do pogłębienia wiedzy o Krajnie i Pałukach, a także do wymiany doświadczeń i inspiracji między badaczami, historykami, regionalistami i pasjonatami historii lokalnej. Zależy nam na tym, by w konferencji zaprezentowali się prawdziwi pasjonaci, znawcy historii regionu.
W agendzie konferencyjnej przewidujemy zarówno prelekcje, czas na dyskusję, forum wymiany doświadczeń, jak i zwiedzanie Kcyni. Dla prelegentów i słuchaczy wstęp wolny.
Uwaga! Osoby zainteresowane wygłoszeniem prelekcji zapraszamy do wypełnienia krótkiej ankiety - LINK
materiał: Justyna Makarewicz/Dźwiękowe Archiwum Kcyni
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)