O bezpieczeństwie na drogach województwa. Dwudniowa konferencja

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Z udziałem wicemarszałka województwa Zbigniewa Sosnowskiego odbywa się dziś i jutro (29-30 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim konferencja #poświęcona bezpieczeństwu na kujawsko-pomorskich drogach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Piotr Całbecki.
- Samorząd województwa zarządza za drogami o łącznej długości 1,7 tys. kilometrów. Budujemy je i modernizujemy w dobrym standardzie bezpieczeństwa, ale to nie wystarcza, musimy prowadzić także inne działania, które prowadzą do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Celem dzisiejszej konferencji jest przede wszystkim integracja różnych środowisk celem wypracowania najlepszych rozwiązań. Samorząd województwa z uwagą wsłuchuje się w postulaty w tej dziedzinie i jeśli pojawią się nowe interesujące rozwiązania, które trzeba będzie wdrożyć, z całą pewnością to uczynimy – mówił w rozmowie z dziennikarzami wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
- Wnioski, które wyciągamy z audytu bezpieczeństwa na drogach regionu, to przede wszystkim konieczność doświetlenia miejsc newralgicznych, czyli przejść dla pieszych. Rejestrujemy też błędy geometrii dróg i, niestety, niechlubne błędy oznakowania. Pułapką na kierowców bywają również roboty drogowe – referował Damian Iwanowicz z Katedry Inżynierii Drogowej Politechniki Bydgoskiej.
- Można powiedzieć, że bezpieczeństwo na drogach poprawia się, mamy mniej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych, mniej rannych. Widać, że realizacja zadań przez policję i zmiany przepisów przynoszą efekty. Najczęstsza przyczyna wypadków z winy kierowców to wciąż niedostosowanie prędkości do warunków na drodze. Pomimo zaostrzenia prawa i podwyższenia mandatów karnych zdarzają się przypadki nieprzestrzegania przepisów – kierowcy przekraczają dozwoloną prędkość, szczególnie na autostradach i drogach ekspresowych. Natomiast ze strony pieszych najczęstszym naruszeniem zasad jest wejście na jezdnię bezpośrednio pod nadjeżdżający samochód w sposób uniemożliwiający kierowcy bezpieczne zatrzymanie pojazdu – ostrzegał naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w bydgoskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji mł. insp. Maciej Zdunowski.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Galeria











Czytaj również
- Międzynarodowy Dzień Pizzy. Popularna nie tylko we Włoszech
- Tunel za prawie 19 mln zł. Nie będzie utrudnień dla pasażerów
- Rocznica śmierci Piotra Bartoszcze. Upamiętniono zamordowanego działacza
- Ponad 5,6 mln zł na poprawę dróg. Na co trafią środki w gminach powiatu?
- Inauguracja funduszy europejskich. Uroczystość z udziałem marszałka
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Prognozy dla krajowego rynku paliwowego. Ile za ropę i benzynę?

Już 5 lutego wejdzie w życie nowy pakiet sankcji UE i grupy G7. Jak na ceny paliw wpłynie odcięcie się zachodu od produktów ropopochodnych# z kierunku wschodniego? Czy po wdrożeniu sankcji kierowcy zapłacą za benzynę i olej napędowy znacznie więcej niż dotychczas? Analitycy londyńskiej firmy Unibet przygotowali prognozy dla krajowego rynku paliwowego.
(czytaj więcej)Walentynki inne niż wszystkie. Pomysły na miłą niespodziankę

Zwyczaj obchodzenia walentynek został zapoczątkowany w średniowiecznej Europie. Niegdyś 14 lutego był dniem, #w którym rycerze na dworze angielskim odnawiali przysięgi wierności wobec swoich wybranek. Obecnie walentynki to doskonała okazja do celebrowania miłości. Zakochani obdarowują się drobnymi upominkami i spędzają wspólne chwile na romantycznych randkach. A co gdyby tak w tym roku zrobić coś kompletnie innego, wykorzystując to, co oferuje nam dzisiejsza technologia? Przedstawiamy 3 pomysły na nietypowe randki z technologią w tle!
(czytaj więcej)Zbliżają się ferie zimowe. Co warto zobaczyć w Polsce?

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami! To idealny moment na to, żeby zacząć planować ten wyjątkowy, beztroski czas. #Z badań wynika, że niemal 60% Polaków najchętniej spędza ferie w kraju. Co warto zobaczyć w Polsce? Gdzie się udać? Jakich atrakcji możemy się spodziewać? I jak przygotować się na wspaniałą, beztroską zabawę? Podpowiadamy!
(czytaj więcej)Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
awdasdawdas, w dniu 29-11-2022 18:40:56 napisał:
odpowiedz
Kierowca, w dniu 05-12-2022 16:11:50 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!