Dziś mamy 25 lutego 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

21 października 2023

Pomysł na lekcje języka polskiego. Materiały dla nauczycieli

fot. MEiN

fot. MEiN

99 lat temu, w listopadzie 1924 roku Władysław Reymont otrzymał# Literacką Nagrodę Nobla za powieść „Chłopi”. Akademia Szwedzka doceniła uniwersalizm utworu, który nie tylko odnosił się do fundamentalnych kwestii: życia, przemijania, śmierci, pracy, relacji międzyludzkich, ale również ukazywał realia życia społeczności wiejskiej z jej szacunkiem do ziemi, natury i religii. Powieść ta należy do klasyki literatury i znajduje się w kanonie lektur szkolnych. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej przygotowało na podstawie powieści ciekawe materiały dydaktyczne dla nauczycieli do wykorzystania podczas szkolnych zajęć. Zachęcamy do zapoznania się z tą propozycją.

Celem inicjatorów tego pomysłu jest nie tylko uświadomienie i przypomnienie uczniom fenomenu powieści Reymonta, ale również przybliżenie kontekstu historycznego, społecznego i egzystencjalnego. W scenariuszach lekcji pomysłodawcy odwołali się do licznych aspektów malarskich łącząc literaturę ze sztuką.

Materiały przeznaczone są głównie dla uczniów szkół średnich. Jesteśmy przekonani, że posłużą one nauczycielom i młodzieży jako twórcza inspiracja do przeprowadzenia zajęć lekcyjnych z języka polskiego.

Źródło: MEiN

Oceń artykuł: 8 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Szkolenie z HACCP
59PLN
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)