Dziś mamy 18 sierpnia 2022, czwartek, imieniny obchodzą:

28 czerwca 2022

Posiedzenie sejmiku województwa. O wsparciu dla Ukraińców i planie dotyczącym szpitali

fot. UMWKP

fot. UMWKP

Sejmik zdecydował w poniedziałek, 27 czerwca o udzieleniu # pomocy humanitarnej Obwodowi Chmielnickiemu na Ukrainie - naszym ukraińskim przyjaciołom wyślemy specjalistyczną odzież pożarniczą oraz gotowe racje żywnościowe do użycia w warunkach polowych - i przyjął stanowisko, w którym stanowczo sprzeciwia się konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich.


Raport oceniający zasoby pomocy społecznej przedstawił na dzisiejszym posiedzeniu dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Adam Szponka. W swoim wystąpieniu mówił m.in. o problemach związanych ze starzeniem się populacji i rosnącą liczbą niesamodzielnych osób starszych, do których musimy adresować naszą ofertę opiekuńczą. Wskazał także na trafione projekty ROPS w tej dziedzinie, w tym system teleopiekuńczy uzupełniony przez wolontariat sąsiedzki. Raport został dołączony do porządku obrad. Sejmik uchwalił też Strategię Polityki Społecznej Województwa do roku 2030 i wprowadził zmiany do uchwały o powołaniu ROPS, które umożliwią tej instytucji nowe działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz aktywne reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

Drugi ważny blok temat dotyczył inwestycji drogowych. Radni wysłuchali informacji o stanie realizacji tego rodzaju przedsięwzięć w naszym województwie i zaakceptowali pomoc finansową samorządu województwa dla samorządów lokalnych z przeznaczeniem na dofinansowania remontów dróg. Środki otrzymają powiat świecki, miasto i gmina Jabłonowo Pomorskie oraz gmina Unisław.

 Sejmik zaakceptował zmiany w budżecie województwa 2022 (związane z umieszczeniem w nim m.in. wydatków na zakup nowego taboru kolejowego i regulację wynagrodzeń w kluczowych wojewódzkich instytucjach kultury), a także dofinansowanie przez samorząd województwa tegorocznej edycji Festiwalu Nova Muzyka i Architektura w Toruniu (muzyka klasyczna) oraz promocji Parku Kulturowego w Wietrzychowicach w powiecie włocławskim.

"Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego z niepokojem i dezaprobatą przyjmuje informacje o projektowanych działaniach na rzecz konsolidacji szpitali uniwersyteckich nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza oraz nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, co w konsekwencji doprowadzi do likwidacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 (...). Nie ma (...) społecznych oraz medycznych przesłanek do nieakceptowanych działań [wobec tej placówki]. (...) Nie ma zgody na powyższe działania" - czytamy w przyjętym dziś stanowisku w sprawie planowej fuzji bydgoskich szpitali uniwersyteckich. Dokument zostanie skierowany do ministra zdrowia, wojewody kujawsko-pomorskiego i władz rektorskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, do którego należą obie lecznice.

Sejmik nadał  Nagrodę Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego twórcy potęgi bydgoskiego klubu wioślarskiego Lotto Bydgostia Zygfrydowi Żurawskiemu, który kierował klubem przez ostatnie 31 lat, a na początku czerwca przekazał ster następcy, a samej Lotto Bydgostia wyróżnienie Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae. Na wniosek marszałka Piotra Całbeckiego wyróżnienie Stella Copernicana otrzyma też Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.

Gościem obrad była przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego pierwszej kadencji Izabela Kożuch. W swoim wystąpieniu podziękowała za powołanie sejmiku młodych i zapewniła o woli współpracy tego gremium z sejmikiem województwa.

materiał: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 0 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (17) Zgłoś naruszenie zasad

  • 13 (15)

  Kraj Pl, w dniu 28-06-2022 10:39:50 napisał:

  Do cholery ciągle wsparcie dla Ukrainy?! To są pieniądze a jak Polak jest bez pracy to pomocy nie ma!! Gdzie jest ta Polska? Ważny kraj co?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (8)
  • 7 (13)

  Szumski, w dniu 28-06-2022 11:30:27 napisał:

  Gdzie macie pomoc dla Polskich dzieci i samotnych matek?? Gdzie się pytam???? Ten miesieczny ochlap co dajecie nie starczy generujacy najwieksza inflacje w historii, to jest wasza pomoc???? 9 mld wydało panstwo na ukraincow a oni przyjezdzaja i sie smieja z nas!! ze my chodzimy do pracy zapier... a oni siedza i czekaja na pieniadze. Juz niedlugo skonczy sie ta polinska paranoja. Przejmiemy legalnie władze w wyborach i rozliczymy wszsytkich, jeden po drugim. Zaczniemy dbac o Polske i POLAKOW! nie polsko-jezycznych!

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (9)

  Włościanka, w dniu 28-06-2022 12:59:00 napisał:

  Jak Polak biedny to mu MOPStapo wywozi na zsyłkę przemocą dziecko lub starca i obciąża kosztami wynoszącymi ponad średnią krajową. I jeszcze z jego podatków dotuje wszelkie obce nacje; cyganów, żydów, teraz upaińców. Obleśne-obłudne mopsice to największa zaraza tocząca nasz naród! Tu jest piekło dla Polaka i raj dla obcych. Plugawe to państwo Polin!

  odpowiedz

  • 5 (11)

  Mieszkaniec, w dniu 28-06-2022 14:09:52 napisał:

  A może by tak ludzi spytać się czy z naszych pieniędzy można dawać.Ile dzieci naszych chorych,na miejscu tych rodziców co walczą o każdą złotówkę pozwałbym rząd za te rozdawnictwo ukraińcą którzy naprawdę nie są biedni co widać po autach,i zakupach.Ludzie obudźcie się.Mam dosyć tej szopki

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 2 (2)

  Ja, w dniu 29-06-2022 08:10:31 napisał:

  Panie prezydencie tu niema polin tylko POLSKA

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Bong, w dniu 29-06-2022 22:11:43 napisał:

  Ten prostacki rząd jest tak głupi że sam się wpuścił w maliny. Jak wybuchła wojna to Polacy (zwykli ludzie) ruszyli z pomocą. Nie neguje tego bo sam nie chciałbym znaleźć się na Ich miejscu. Każdy z Polaków indywidualnie podszedł do tematu, jeden dał mieszkanie, drugi kupił ciuchy czy jedzenie a jeszcze inny dał kasę. Nie wnikam w to bo to są indywidualne wybory każdego z nas. Słyszałem że w Bydgoszczy lekarze prywatni przyjmowali uchodzcow za darmo. Mogli?, jasne że mogli!, to ich sprawa. Nie rozumiem tylko tych idiotow z rządu, przecież Ci debile pomyśleli że jak każdy Polak daje to my też damy! I takim oto sposobem każdy z nas pomógł że swojej kasy uszczuplając rodzinny budżet a jeb... PiS zajeb... Nam jeszcze więcej na uchodzcow w podatkach. Bo jasne jest ze my za to zapłacimy! Dlatego mam nadzieję że te kur... utraca władze w najbliższych wyborach.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Album na zdjęcia 10x15
17,90PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Ramka na zdjęcia
26,90PLN 13,45PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ramka na 3 zdjęcia (1015)
39,90PLN 29,90PLN
0

Odśwież pokój na nowy rok szkolny! Szybka metamorfoza

Zbliżający się nowy rok szkolny to zwykle emocjonujący czas dla dzieci i rodziców.# Ekscytacja dziecka na myśl o powrocie do szkoły, miesza się z żalem za kończącymi się wakacjami. Pojawia się tęsknota za szkolnymi kolegami, a wrodzona, dziecięca ciekawość, przekłada się na motywację do nauki i zabawy. Dla rodziców z kolei to moment, w którym chcą jak najlepiej przygotować dziecko do tego, by czerpało z chodzenia do szkoły maksimum satysfakcji. Istotne są tutaj nie tylko kupno zeszytów czy książek, ale również zaaranżowanie wnętrza pokoju dziecięcego tak, by zachęcało do efektywnej nauki, jak i pozwalało na odpoczynek.

(czytaj więcej)
0

Nowa publikacja o Kcyni . O argentyńskim Rozpętku i nie tylko

– Uwielbiam ten moment, gdy po wielu miesiącach pracy nad projektem# uzyskuje on swój ostateczny kształt i jest to suma wysiłków wielu osób. Kształt piękniejszy niż wszystko, co o nim myślałam wcześniej – tak o wydaniu książki pt. „Ciekawostki o Kcyni i okolicy. Ku nauce i rozrywce czytających skrzętnie zebrane” pisze Justyna Makarewicz, autorka publikacji.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)
0

Prawie 48,5 mln zł. Tyle mieszkańcy regionu przekazali dla organizacji

W 2022 roku mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego #po raz kolejny pokazali, że chętnie wspierają bliskie im cele przekazując w swoich rozliczeniach PIT prawie 48,5 mln zł dla organizacji pożytku publicznego. To rekordowa kwota wyższa o ponad 6 mln zł w porównaniu z ubiegłym rokiem. Kwoty te rosną z roku na rok.

(czytaj więcej)