Dziś mamy 30 lipca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

29 lipca 2024
Wiadomości z regionu

Przemoc w sieci. Nastolatek stał się ofiarą ataków dwóch chłopców

fot. freepik

fot. freepik

Państwowy Instytut Badawczy NASK obliczył, że nastolatki #w czasie wolnym spędzają w sieci prawie 5h, a liczba ta stale wzrasta. Internet jest narzędziem za pośrednictwem którego popełniane są przestępstwa nie tylko natury materialnej – oszustwa, kradzieże, ale też przeciwko osobie, jej dobrego imienia. Technologie wprowadzają w uzależnienie.

Mamy okres wakacyjny, a więc dla większości z nas, czasu wolnego jest więcej. Jest to równoznaczne z tym, że czas jaki spędzamy przed ekranami telefonów lub komputerów diametralnie się zwiększa. Co trzeci nastolatek przejawia symptomy tzw. problematycznego użytkowania internetu.

Dlaczego o tym mowa?

Z badań tego samego Instytutu wynika, że rodzice/opiekunowie nie zdają sobie sprawy ile ich podopieczni spędzają czasu w internecie, a tym bardziej w jaki sposób go użytkują.

Niestety w internecie agresja, hejt jest na porządku dziennym i prawie połowa nastolatków twierdzi, że doświadczyła przemocy w sieci. Jeśli chodzi o rodziców to 75% deklaruje, że ich dzieci NIE padły ofiarą hejtu w internecie.

W tym miesiącu wągrowieccy policjanci zajmowali się sprawami dotyczacymi stosowania cyberprzemocy. Dokumentacje z prowadzonych postępowań przekazali do Sądu Rodzinnego w Wągrowcu. Policjanci ustalili, że nastolatek z Wągrowca stał się ofiarą ataków dwóch chłopców z województwa kujawsko pomorskiego i dolnośląskiego. W trakcie tego postępowania na jaw wyszło, że pokrzywdzony w jednej sprawie chłopiec, sam stał się sprawcą cyberbullyingu. Podszywając się pod znajomą inną nastolatkę, kierował do siebie korespondencję. Co więcej, skutecznie wywarł na otoczeniu, w tym na swoich najbliższych przeświadczenie, że stał się jej ofiarą.

Dostęp dzieci do cyberświata bez odpowiedniego – świadomego nadzoru, może sprowadzić realne niebezpieczeństwo. Bardzo ważna jest wiedza o niebezpieczeństwach czyhających w sieci.

Jeśli ktokolwiek potrzebowałby pomocy w kwestii cyberzagrożeń, zachęcamy do zapoznajcie się z poradnikiem, są tam zawarte wszystkie najważniejsze informacje i porady. KLIKNIJ TUTAJ

Materiał: asp. Dominik Zieliński / KPP Wągrowiec

 

Oceń artykuł: 1 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
0

Zasięgnij porady grzyboznawcy. Popularna kurka mylona z lisówką

Zanim wyruszycie na #grzybobranie zwróćcie uwagę na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.

(czytaj więcej)
0

Nowe strefy ochrony ptaków w naszym województwie. Obowiazują zakazy

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska# w Bydgoszczy regularnie aktualizuje strefy ochrony ostoi, miejsca rozrodu i regularnego przebywania ptaków.

(czytaj więcej)
0

W dobrych humorach dotarli do celu. Trzydziesta wędrówka

Wędrówkę rozpoczęliśmy z miejscowości# Jadwiżyn, a zakończyliśmy na Jednostce Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku.

(czytaj więcej)
0

Historia drogownictwa. Jakich narzędzi i maszyn używano dawniej?

Jak dawniej budowano drogi, jakich narzędzi i maszyn używano? #Czy za worek mąki da się wybudować drogę? Jakie inne ciekawostki skrywa historia budowy dróg? Poznajmy historię urządzenia, bez którego nie wyobrażamy sobie wybudowania nowej drogi - walca drogowego.

(czytaj więcej)