Dziś mamy 28 marca 2023, wtorek, imieniny obchodzą:

09 lutego 2023

Ratownictwo medyczne. Nowy kierunek studiów w SGSP

fot. kpt. Grzegorz Trzeciak KG PSP, Tomasz Zamiela SGSP

fot. kpt. Grzegorz Trzeciak KG PSP, Tomasz Zamiela SGSP

8 lutego 2023 roku podczas briefingu prasowego w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, odbyło się uroczyste ogłoszenie decyzji #o utworzeniu nowego kierunku studiów w SGSP jakim jest: Ratownictwo Medyczne.

W uroczystości udział wzięli: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki Pan Włodzimierz Biernacki, dyrektor generalny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Dariusz Nowak, dyrektor Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA Pan Wojciech Radecki, komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak wraz z zastępcą nadbryg. Adamem Koniecznym, rektor-komendant SGSP nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. uczelni oraz zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Medycznego dr n.med. Artur Zaczyński.

Szef PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w trakcie konferencji powiedział: " Ratownictwo medyczne to bardzo ważny element naszego funkcjonowania. Dobry przykład to nasze obecne działania w Turcji gdzie wśród naszych ratowników z grupy poszukiwawczej są ratownicy medyczni, którzy cały czas działają i skutecznie ratują ludzi (...) Jako Państwowa Straż Pożarna chcemy ratować na każdym poziomie. Chcemy doprowadzić do sytuacji, że 1/3 strażaków będzie miała poziom ratownika medycznego."

Studia planuje się rozpocząć wraz z początkiem nowego roku akademickiego tj. 1 października 2023. Studia dedykowane są dla wszystkich osób, które osiągną wysoką liczbę punktów na egzaminie maturalnym z takich przedmiotów jak matematyka, biologia, fizyka, chemia. Oprócz tego w toku rekrutacji będzie brana pod uwagę znajomość języka obcego, którego rozwój w zakresie specjalistycznym będzie możliwy w toku studiów. Ważnym elementem będą również zdolności psychofizyczne kandydata. Szczegółowe warunki przyjęcia na studia określane zostaną przez Senat Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

W pierwszym roku kształcenia planowane jest uruchomienie studiów dla 60 studentów (30 studentów studiów stacjonarnych i 30 studentów studiów niestacjonarnych). Rozpoczęcie od takiej liczby studentów w sposób naturalny pozwoli SGSP rozpocząć kształcenie na nowym dla siebie, a niebywale ważnym dla służby kierunku. W kolejnych latach wraz z sukcesywną budową zaplecza infrastrukturalnego oraz corocznym wzrostem liczby etatów w uczelni o kilkadziesiąt, możliwe jest sukcesywne zwiększanie liczby studentów.

Program studiów na kierunku Ratownictwo Medyczne w SGSP został stworzony w oparciu o standard kształcenia przygotowujący do wykonywania zawodu ratownika medycznego określony rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki. Absolwent SGSP osiągnie efekty uczenia się przewidziane dla ratowników medycznych. Bardzo ważnym elementem programu studiów jest grupa tzw. przedmiotów do dyspozycji uczelni. Przedmioty te pozwolą na przygotowanie ratownika medycznego z uwzględnieniem potrzeb służby w PSP. Celem Uczelni jest wykształcenie ratowników medycznych, którzy w toku swojej kariery zawodowej będą mogli służyć w Państwowej Straży Pożarnej oraz będą znali zasady funkcjonowania tej formacji.

Ze względu na praktyczny profil kierunku przewidziane są praktyki zawodowe. Ważne będzie zachowanie synergii pomiędzy dwoma podmiotami podległymi Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, a mianowicie Szkołą Główną Służby Pożarniczej – prowadzącą kierunek i Państwowym Instytutem Medycznym MSWiA, wspierającym Uczelnię w zakresie praktyk i wykwalifikowanej kadry.

Opracowanie: Wydział Prasowy na podstawie materiału SGSP

Oceń artykuł: 49 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • -10 (112)

  ZaDarmo, w dniu 09-02-2023 14:52:51 napisał:

  Za te śmieszne pieniądze co płacą w straży to chętnych ze świecą będą szukać. Ratownik techniczny, kierowca z C, ratownik chemiczny, wopr, uprawnia na wszelkie maszyny, technik pożarnictwa i teraz dokładają ratownictwo medyczne. Wszystko pięknie ale za te pieniądze rodziny nie wykarmię. Najgorzej opłacana służba mundurowa i to są realia, a najwięęcej wymagań i odpowiedzialności. Druga sprawa to jeżeli chodzi o kształcenie: po szkole głównej wychodzą oficerki którzy za chwilę w takich małych komendach jak u nas idą z JRG do PSP na stołki za biurko i tyle widać ich w podziale bojowym Pomysł wart uwagi, ale zacznijcie płacić tym funkcjonariuszom. Ile mają na dzień dobry? 3300 zł może wyjdzie 3500 z dodatkami uśredniając. Co to za pieniądze dzisiaj? pff

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -13 (19)

  Wiesław , w dniu 09-02-2023 17:55:30 napisał:

  Pamiętam żeby dostać się do PSP to trzeba było mieć mega plecy, teraz to nie wiem bo wszędzie brakuje,choć w sumie dobra opcja 24/72 można drugą robotę ogarnąć

  odpowiedz

  • -11 (13)

  Mig, w dniu 11-02-2023 16:23:14 napisał:

  Kiedyś w PSP był tylko 1 generał czyli Komendant Główny teraz co drugi w Warszawie dostaje mając 40 parę lat. Ja się pytam za jakie to zasługi?

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Pablo, w dniu 12-02-2023 09:40:22 napisał:

  USA się zamarzyło?:) 9-1-1 serialu Komendant się naoglądał i Ambulansami zachłysnął? Do tego potrzeba nowego pokolenia strażaków, nie da się przeszkolić w rok czy dwa aby strażak w sytuacjach krwotoków, złamań, przedawkowania leków i setek różnych sytuacji wiedział od razu co robić a czasu na zastanawianie nie ma. Oczywiście do tego dochodzi wszystko to co związane z gaszeniem pożarów, odpowiedzialność gigantyczna, dajcie takim chętnym strażakom chociaż 1/3 netto tego co zarabiają ich koledzy w USA to może się chętni znajdą (tam to ok 20tys zł miesięcznie w zależności od stanu, jest i więcej, czasami nieco mniej można sobie sprawdzić w necie)

  odpowiedz

  • 1 (1)

  taka prawda, w dniu 12-02-2023 22:27:17 napisał:

  Te wymagania są tylko po to żeby zniechęcić młodych ludzi a i tak dostaną się Ci z plecami

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Gruźlicy. Jakie są najczęstsze objawy tej choroby?

Światowy Dzień Gruźlicy obchodzony był 24 marca dla upamiętnienia dnia, w którym #niemiecki mikrobiolog Robert Koch odkrył prątek gruźlicy. Święto zainicjowała 100 lat później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) - 24 marca 1982 r., aby podnosić świadomość i szerzyć wiedzę.

(czytaj więcej)
0

Warto zadbać o odpowiednią dietę. Nie powinno zabraknąć jajek i warzyw

Z dnia na dzień robi się cieplej, a natura wraca do życia. Po zimowych miesiącach chętnie #zwiększamy aktywność na świeżym powietrzu, co stanowi często spore wyzwanie dla naszego organizmu. Aby dobrze wejść w wiosenny czas, warto zadbać o odpowiednią dietę, w której na pewno nie powinno zabraknąć warzyw i jajek.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)