Dziś mamy 25 lutego 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

09 listopada 2023

Wampiriada 2023. Trwa jesienna akcja honorowego krwiodawstwa

fot. MEiN

fot. MEiN

Zachęcamy całą społeczność #akademicką do udziału w akcji honorowego krwiodawstwa! Edycja jesienna właśnie trwa.

Czym jest Wampiriada?

Wampiriada to akcja studentów na uczelniach w całej Polsce, odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Ma za zadanie pokazać, jak wiele dobrego można zrobić dla innych poprzez regularne oddawanie krwi. Krew to przecież cenne lekarstwo, a w wielu polskich miastach jego zapasy kończą się. Bez względu na porę roku – krew rzadko jest w nadmiarze. Prawie wszędzie brakuje najmniej spotykanej grupy 0 Rh-.

Krwi nie wyprodukujemy, ale swoją krew możemy przekazać potrzebującym i w ten sposób uratować ich zdrowie lub życie. Dlatego tak ważne jest propagowanie wśród ludzi tej właśnie formy wsparcia. Studenci wyjątkowo chętnie angażują się w akcje bezinteresownej pomocy.

Wampiriada rozpowszechnia wśród społeczności akademickiej również ideę zdrowego trybu życia oraz zachęca do rejestrowania się w bazie dawców szpiku.

Jak przygotować się do badania?

Podczas organizowanych wydarzeń wszyscy chętni mogą oddać krew w krwiobusie, będącym mobilnym punktem pobrań. Przed oddaniem krwi należy wypić dużo wody i nie należy być głodnym. Osoby chcące oddać krew powinny mieć ze sobą dowód tożsamości.

Pobranie 450 mililitrów krwi trwa od kilku do kilkunastu minut. Z jednego oddania można uratować nawet sześć osób, a z jednej jednostki można wyprodukować aż trzy składniki: płytki krwi, podawane między innymi pacjentom onkologicznym, krwinki czerwone, potrzebne w leczeniu niedokrwistości, czy osocze.

Jeszcze raz serdecznie zachęcamy do włączenia się akcję honorowego krwiodawstwa.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Oceń artykuł: 12 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Ja, w dniu 11-11-2023 05:35:07 napisał:

    Jeszcze mało zarobiliscie MZ podało że w ubiegłym roku zarobili na sprzedaży krwi 192 mln nieźle co a ty czekoladkę z orzechami albo bez i soczek smacznego .Miłego dnia

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Usługi pełnienia stanowiska Inspektora Ochrony Danych Osobowych
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
0

Wieczorny pożar BMW. Auto spłonęło doszczętnie

W czwartek, 22 lutego br., około godziny 22:30 na Stanowisko Kierowania# Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim wpłynęło zgłoszenie o pożarze samochodu w miejscowości Iłowo.

(czytaj więcej)
0

Przebadano importowane zboże i rzepak. Stwierdzono nieprawidłowości

Organy Inspekcji Weterynaryjnej prowadziły oraz nadal prowadzą# regularne kontrole weterynaryjne na granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

(czytaj więcej)
0

"Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku". Cenne rady od policjantki

Zawodnicy nakielskiego klubu# UKS 2 Judo Nakło podczas spotkania z policjantką, rozmawiali o bezpiecznych zachowaniach w trakcie ferii w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich.

(czytaj więcej)
0

Bezpieczny powrót z ferii. O czym warto pamiętać?

Przed nami ostatni weekend ferii zimowych, co wiązać się będzie ze zwiększonym# ruchem na drogach krajowych. Pogoda może być zmienna, aczkolwiek warunki atmosferyczne na przeważającym obszarze Polski będą przypominały wczesną wiosnę. To jednak nie zwalnia nikogo z przestrzegania kluczowych zasad bezpieczeństwa, o których należy pamiętać przed podróżą i w jej trakcie.

(czytaj więcej)