Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

26 maja 2024

Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających

fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.

Po raz pierwszy w historii pałac będzie dostępny dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu w godzinach od 11 do 19, z wyjątkiem wtorków.

Do tej pory pałac otwierano tylko przy wyjątkowych okazjach, np. na imieniny Jana Kochanowskiego, czyli literacki piknik Biblioteki Narodowej.

Teraz zakończyła się jego modernizacja  - finansowana w znacznej części z Funduszy Norweskich i EOG. Odwiedzający mogą zobaczyć wnętrza pałacu i znajdującą się w nich wystawę stałą. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Fundusze Norweskie i EOG, Fundusze Europejskie – bezcenne wsparcie

Pałac zmodernizowano dzięki wsparciu z Funduszy Norweskich i EOG. Umowę o dofinansowanie podpisano w 2021 roku, a od 21 maja 2024 roku jest już dostępny dla odwiedzających.

Swój udział w remoncie jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce miały również Fundusze Europejskie. Dofinansowano z nich prace termomodernizacyjne, które obejmowały wymianę okien, drzwi i oświetlenia, docieplenie stropu pod nieogrzewanym poddaszem i modernizację instalacji centralnego ogrzewania.

W ramach przedsięwzięcia przebudowano i odświeżono wnętrza pałacu, powstała przestrzeń wystawiennicza. Wartość projektu to prawie 25,5 mln zł, w tym dofinansowanie z Funduszy Norweskich i EOG 15,11 mln zł.

Zobacz dzieła mistrzów

W  ramach wystawy stałej w pałacu można zobaczyć bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa, takie jak:

  • Kazania świętokrzyskie,
  • Psałterz floriański,
  • Rocznik świętokrzyski dawny,
  • rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka,
  • średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynna Sforziada.

W odnowionym pałacu będą odbywać się także wystawy czasowe. W czerwcu odbędzie się inauguracja wystawy poświęconej Czesławowi Miłoszowi, a w październiku - Zbigniewowi Herbertowi.

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zadaj pytanie
40PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)
0

Akcja "Bezpieczny Autokar". Inspektorzy kontrolują pojazdy

Akcja „Bezpieczny Autokar" prowadzona jest od #2003 roku przez Inspekcję Transportu Drogowego. W ramach inicjatywy inspektorzy kontrolują autokary, które przewożą dzieci i młodzież na wypoczynek.

(czytaj więcej)