Wstęp na wystawę bezpłatny. Pałac Krasińskich dostępny dla odwiedzających
fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Rękopisy Cypriana Kamila Norwida, kronik Galla Anonima czy oryginał #utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego – to tylko niektóre ze zbiorów Biblioteki Narodowej, które od 21 maja można obejrzeć w zmodernizowanym i otwartym dla zwiedzających Pałacu Krasińskich w Warszawie.
Po raz pierwszy w historii pałac będzie dostępny dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu w godzinach od 11 do 19, z wyjątkiem wtorków.
Do tej pory pałac otwierano tylko przy wyjątkowych okazjach, np. na imieniny Jana Kochanowskiego, czyli literacki piknik Biblioteki Narodowej.
Teraz zakończyła się jego modernizacja - finansowana w znacznej części z Funduszy Norweskich i EOG. Odwiedzający mogą zobaczyć wnętrza pałacu i znajdującą się w nich wystawę stałą. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Fundusze Norweskie i EOG, Fundusze Europejskie – bezcenne wsparcie
Pałac zmodernizowano dzięki wsparciu z Funduszy Norweskich i EOG. Umowę o dofinansowanie podpisano w 2021 roku, a od 21 maja 2024 roku jest już dostępny dla odwiedzających.
Swój udział w remoncie jednego z najpiękniejszych miejsc w Polsce miały również Fundusze Europejskie. Dofinansowano z nich prace termomodernizacyjne, które obejmowały wymianę okien, drzwi i oświetlenia, docieplenie stropu pod nieogrzewanym poddaszem i modernizację instalacji centralnego ogrzewania.
W ramach przedsięwzięcia przebudowano i odświeżono wnętrza pałacu, powstała przestrzeń wystawiennicza. Wartość projektu to prawie 25,5 mln zł, w tym dofinansowanie z Funduszy Norweskich i EOG 15,11 mln zł.
Zobacz dzieła mistrzów
W ramach wystawy stałej w pałacu można zobaczyć bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa, takie jak:
- Kazania świętokrzyskie,
- Psałterz floriański,
- Rocznik świętokrzyski dawny,
- rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka,
- średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynna Sforziada.
W odnowionym pałacu będą odbywać się także wystawy czasowe. W czerwcu odbędzie się inauguracja wystawy poświęconej Czesławowi Miłoszowi, a w październiku - Zbigniewowi Herbertowi.
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Galeria
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Pomóż dzieciom przetrwać zimę. Ogólnopolska akcja społeczna
Ruszyła XXXII Ogólnopolska Akcja Charytatywna #Pomóż dzieciom przetrwać zimę 2024. Zapraszamy szkoły i wszystkich chętnych do wzięcia udziału w wydarzeniu!
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Rozpoczął się okres Adwentu. Czas radosnego oczekiwania
Dziś w Kościele katolickim rozpoczął się czterotygodniowy okres Adwentu#. To czas, który ma przygotować wiernych na okres Bożego Narodzenia.
(czytaj więcej)Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów
Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!