Dziś mamy 20 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

01 września 2024

Dwa tysiące wyprawek szkolnych. Tornister pełen uśmiechów

fot. Katarzyna Dobosz/Yevheniia Hutsuliak

fot. Katarzyna Dobosz/Yevheniia Hutsuliak

Dwa tysiące wyprawek szkolnych przygotowała# Caritas Diecezji Bydgoskiej. Trafiły one do różnych miejsc w ramach ogólnopolskiej akcji „Tornister pełen uśmiechów”, której celem jest wsparcie dzieci z ubogich rodzin.

Wyprawka zawiera m.in: zeszyty, piórnik, bloki rysunkowe, kredki, farby, gumki, nożyczki, korektor, mazaki i kalkulator. – Caritas Diecezji Bydgoskiej od ponad dwudziestu lat dba o milusińskich, którzy rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą, edukacją, poważniejszym życiem – mówi ks. prałat Wojciech Przybyła.

Dyrektor Caritas miał na myśli najmniejszych, jak i starsze dzieci, młodzież, „podążającą za wiedzą i nauką”. – W wielu rodzinach są sytuacje trudne ekonomiczne. Po prostu brakuje środków na zakup wyprawek, plecaków i innych niezbędnych rzeczy potrzebnych do funkcjonowania w szkole. Dlatego każdego roku staramy się nie zapominać o tych osobach w przestrzeni diecezji, ale także o dzieciach uchodźców i migrantów, które od dwóch lat funkcjonują w naszym społeczeństwie – dodał ks. prałat Wojciech Przybyła.

Mimo tego, że w ostatnich latach nastąpiła poprawa statusu materialnego w Polsce, poprzez programy 800+ i Dobry Start, to dalej są rodziny, którym pomoc jest wciąż niezbędna. – Mamy teraz nowe wskazania, by dzieci polskie z ukraińskimi i innymi mogły się integrować, być w szkole. Dlatego też dobrze jest, by żadne od siebie nie odstawały, jeśli chodzi o tornistry, plecaczki, a także podstawowe wyposażenie szkolne – powiedział dyrektor diecezjalnej Caritas.

Zanim nastąpiło wydanie wyprawek, pracownicy i wolontariusze Caritas, potrzebujący, spotkali się na dorocznej Mszy św. w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy w ramach Dni Modlitw przed odpustem ku czci Matki Bożej Pięknej Miłości. – Rozpoczynając nowy rok szkolny, prosząc o łaski, stajemy z tymi najmniejszymi, potrzebującymi i wołamy jak do Mamy, by błogosławiła, wspierała każdego z nas. Dziękujemy za wszystkie dzieła miłosierdzia w diecezji bydgoskiej i polecamy dzieci i młodzież, która jest przyszłością Kościoła, jak i ojczyzny – powiedział ks. prałat Wojciech Przybyła.

Przygotowania do akcji „Tornister pełen uśmiechów” trwały od tygodni pod okiem s. M. Aleksandry Mikołajczak z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi, która jest koordynatorem wolontariatu w Caritas Diecezji Bydgoskiej. – Nie mogło nas nie być. Pomagamy przy wielu akcjach, mając świadomość słów Jezusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – dodała Katarzyna Dobosz, ucząca religii i prowadząca Szkolne Koło Caritas przy SP nr 2 w Nakle nad Notecią. – Naszej szkole patronuje Prymas Tysiąclecia – bł. Stefan kard. Wyszyński, który mówił: „Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości”. A Caritas to nic innego, jak miłość. Będąc w takim kole szlifujemy swoje serca, by świeciły jak diament dla innych, zwłaszcza tych potrzebujących. Poza tym to miejsce formacji dla mnie i moich rówieśników – dodała wolontariuszka Maja Dobosz.

Również w ciągu całego roku warto otoczyć wsparciem podopiecznych akcji „Skrzydła”, którzy są bardzo zdolnymi uczniami, jednak brakuje im pieniędzy na pogłębianie wiedzy, w tym korepetycje, czy zajęcia dodatkowe.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.

(czytaj więcej)
0

Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu

(czytaj więcej)
0

Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)