Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

05 kwietnia 2022

Akademicki Mistrzostwa Polski. Jak poszło mieszkańcom naszego powiatu?

fot. pow.

fot. pow.

W dniach 1-3 kwietnia Ewa Karkowska i Jan Rosiński wzięli udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w szachach, które odbyły się w Chorzowie.

Ewa Karkowska reprezentowała Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, a Jan Rosiński reprezentował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie. Wzięło w nich udział wielu silnych szachistów m.in. arcymistrzowie Igor Janik i Daniel Sadzikowski. Warta uwagi jest również wysoka frekwencja, ponieważ w mistrzostwach wystartowało aż 377 zawodników (113 kobiet i 264 mężczyzn). Najpierw został rozegrany turniej indywidualny, a następnie drużynowy. W turnieju indywidualnym rywalizacja toczyła się w dwóch grupach: w grupie kobiet oraz w grupie mężczyzn. Ewa Karkowska zajęła 58. miejsce w grupie kobiet na 113 zawodniczek. Zawodniczka Feniksa zdobyła 4,5 punktu na 9 możliwych (4 wygrane, 4 przegrane oraz 1 remis). Warto wspomnieć, że Ewa Karkowska na liście startowej plasowała się na 61. miejscu, co oznacza, że skończyła mistrzostwa 3 pozycje wyżej. Dodatkowo Ewa Karkowska uplasowała się na 12. miejscu w klasyfikacji zawodniczek uczelni medycznych. Ponadto Ewa Karkowska wywalczyła kilka cennych skalpów z silnymi szachistkami m.in. remis z kandydatką na mistrzynię krajową++ Polą Mościcką oraz wygrana z Natalią Plutą (kategoria szachowa I++, ranking FIDE 1722). Dzięki swojemu wynikowi Ewa Karkowska podwyższyła swój ranking FIDE na szachy szybkie o 17 punktów.

W grupie mężczyzn wystartował Jan Rosiński, który zajął 133. miejsce na 264 zawodników. Jako ciekawostkę można podać fakt, że na liście startowej Jan Rosiński był rozstawiony na 197. pozycji, co oznacza, że finalnie zawodnik Feniksa zakończył zawody aż o 64 miejsca wyżej. Mroczanin wywalczył 4,5 punktu na 9 możliwych (4 zwycięstwa, 4 porażki i 1 remis). Jan Rosiński zanotował również kilka ciekawych skalpów na mistrzostwach m.in. remis z Sylwią Polak (kategoria szachowa I++, ranking FIDE 1641), a także wygrana z Kacprem Racławickim (kategoria szachowa II+, ranking FIDE 1728). Dodatkowo Jan Rosiński zajął 41. miejsce w klasyfikacji studentów uniwersytetów. Jan Rosiński zaliczył także spory wzrost rankingowy, ponieważ zyskał aż 55 punktów do rankingu FIDE na szachy szybkie. Mroczanin wziął udział także w turnieju drużynowym, gdzie również reprezentował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Studenci UKW wystąpili w składzie: Sebastian Rogulski, Jan Rosiński, Marcin Chojnacki, Adam Duda. Sam udział w zawodach drużynowych był niemałym wyzwaniem, ponieważ kadra uniwersytetu przystąpiła do mistrzostw mając w składzie 2 zawodników mniej niż inne zespoły, co oznaczało konieczność odrabiania strat 0:2 praktycznie w każdym meczu. Najwięcej punktów dla drużyny UKW zdobyli Sebastian Rogulski (5 punktów) oraz Jan Rosiński (4,5 punktu). 3 punkty zdobył Marcin Chojnacki, a 1 punkt wywalczył Adam Duda. Grająca w osłabieniu bez 2 zawodników kadra UKW zdołała ugrać remisy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie, Akademią Nauk Stosowanych w Koninie, oraz z Akademią Nauk Stosowanych w Tarnowie. Łączny bilans osłabionej drużyny UKW to 3 remisy i 6 porażek oraz 47. miejsce w klasyfikacji końcowej. Całej kadrze należą się duże brawa za podjęcie walki w turnieju drużynowym bez posiadania pełnego składu. Podsumowując, turnieje indywidualne były udane dla Ewy Karkowskiej i Jana Rosińskiego, ponieważ oboje zaliczyli wzrosty rankingowe i zdobyli cenne skalpy z mocnymi graczami. Z kolei turniej drużynowy był sporym wyzwaniem. Ciężko się gra w sytuacji, gdy brakuje 2 zawodników i trzeba odrabiać straty w meczach już na samym starcie. Tym bardziej cieszą wywalczone 3 remisy w zawodach drużynowych. Co ciekawe na turnieju drużynowym Jan Rosiński również zaliczył wzrost rankingu FIDE. Udział w obu tak silnych zawodach jest niezwykle cennym doświadczeniem, a także świetną przygodą. Ponadto w wolnym czasie udało się pojechać do Czech i zwiedzić Ostravę. Największe powody do zadowolenia dają wzrosty rankingu FIDE oraz cenne skalpy.

Materiał: Jan Rosiński

Oceń artykuł: 127 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Szkolenie z HACCP
59PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)