Dziś mamy 26 stycznia 2022, środa, imieniny obchodzą:

29 października 2021

Chcesz kupić złoto? O tych rzeczach powinieneś pamiętać

fot. pow.

fot. pow.

W ostatnich dniach niektóre analizy przewidują wzrost cen złota z 1800 USD obecnie do 3000 USD w ciągu kilkunastu miesięcy, czyli o ponad 60%

W świecie zdominowanym przez niskie stopy procentowe, wpływające negatywnie na zyskowność popularnych bezpiecznych lokat kapitału, min. bankowych, mali i duzi inwestorzy rzucili się na złoto. To trend ostatnich kilkunastu miesięcy obserwowany w większości krajów. W Niemczech jeszcze kilka lat temu sprzedawano około 100 ton złota rocznie, teraz wolumen sprzedaży jest niemal dwukrotnie większy. Również w Polsce rośnie popularność złota inwestycyjnego. Największy krajowy dealer złota inwestycyjnego, Mennica Skarbowa, w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku sprzedał już 1,76 tony kruszcu, co stanowi aż 83% sprzedaży zrealizowanej w całym ubiegłym roku. Zainteresowanie tym cennym metalem jest ogromne, ale… czy wiemy jak kupować złoto? Na pewno trzeba zwrócić uwagę na 3 najważniejsze rzeczy - analizuje Jarosław Żołędowski, Prezes Mennicy Skarbowej.

Mała gramatura złota to mniejszy wydatek i łatwiejsza dalsza sprzedaż

Myśląc o kupnie złota inwestycyjnego warto zainteresować się małymi gramaturami. Łatwiej nam będzie w ten sposób zgromadzić kapitał inwestycyjny – 1-gramową sztabkę można już kupić za około 280 złotych. Choć cena za gram złota w mniejszych produktach jest proporcjonalnie nieco wyższa, niż w największych sztabkach, dobrze jest zdecydować się na kupno większej ilości mniejszych sztabek, zamiast jednej większej. W ten sposób łatwiej nam będzie zarządzać naszą inwestycją – sprzedać jej całość lub część w dogodnym dla nas momencie. Dobrym rozwiązaniem jest też kupno tzw. combibara czy smartpacka – wyglądających jak tabliczka czekolady, 10-, 50- bądź 100-gramowych sztabek złota, które pozwalają na „odrywanie” mniejszych kawałków i ich sprzedaż bądź podarowanie bliskiej osobie. Można także zdecydować się na złote monety, które nabywane nawet w większej ilości zwiększają płynność inwestycji. Takie złoto po prostu łatwo potem sprzedać, bo kupujący nie musi wydawać od razu kilkudziesięciu czy kilkunastu tysięcy złotych, a liczba miejsc, gdzie można dokonać transakcji będzie na pewno większa.

Miejsce zakupu złota - wybierz doświadczonego partnera
Kolejna rzecz to miejsce zakupu. Możemy zdecydować się na sklep stacjonarny, gdzie będziemy mieli możliwość obejrzenia sztabki, sprawdzenia jej autentyczności i porozmawiania z doradcą. Możemy także wybrać sklep online – oczywiście taki posiadający wszelkie informatyczne zabezpieczenia i „kłódkę” w adresie gwarantującą bezpieczeństwo transakcji. W tym przypadku należy jednak być szczególnie ostrożnym i wybrać sprawdzonego sprzedawcę cieszącego się dobrymi opiniami, oferującego wyroby z renomowanych mennic, najlepiej zrzeszonych w London Bullion Market Association, oraz możliwość ubezpieczenia drogocennej przesyłki. Przed dokonaniem e-zakupu w danym sklepie warto również zwrócić uwagę dostępność oferowanych tam produktów.

– Problemy z dostawami złota spowodowane kolejnymi lockdownami, a także wzmożone zainteresowanie metalem sprawiły, że w pewnym momencie popyt przewyższał podaż, a na rynku zaczęło brakować złota. Inwestorzy często decydowali się na zakup kruszcu z odroczonym terminem dostawy, byle tylko dokonać zakupu. A teraz niektórzy zewnętrzni analitycy mówią, że za kilkanaście miesięcy cena złota może wzrosnąć z obecnej 1800 USD do 3000 USD za uncję ,czyli o 60%. – mówi Jarosław Żołędowski z Mennicy Skarbowej. – Warto jednak pamiętać, że kupno złota inwestycyjnego to niemały wydatek, a płatność zwykle trzeba uiścić z góry. Lepiej więc zdecydować się na coś, co dostaniemy do ręki po kilku dniach, a nie tygodniach. Termin dostępności przekraczający 15 dni, oznacza, że sprzedawca nie ma danego produktu na stanie i dopiero po naszej płatności zamówi towar. Będziemy jak inwestor, który zamiast kupować gotowe mieszkanie kupuje dziurę w ziemi na placu dopiero co ogrodzonym przez dewelopera – dodaje Jarosław Żołędowski.

Skrytka czy dom - gdzie przechowywać złoto
Ostatnią rzeczą, nad jaką warto się zastanowić przed zakupem złota inwestycyjnego jest miejsce gdzie będziemy je przechowywać. Według danych Policji w samym 2020 roku liczba włamań do polskich domów przekroczyła 72 tysiące. To znacznie mniej niż jeszcze 10 lat temu, jednak i tak dostatecznie dużo by dwa razy zastanowić się nad trzymaniem kosztowności w skarpecie. Aby zabezpieczyć posiadane złoto inwestycyjne lub inne wartościowe przedmioty – biżuterię, cenne dokumenty czy pamiątki rodzinne – warto skorzystać ze skrytek depozytowych. Oferują je banki i prywatne instytucje. Jednym z najlepiej strzeżonych prywatnych skarbców w Polsce, oferującym skrytki depozytowe na wynajem, jest Bezpieczny Skarbiec znajdujący w dawnej warszawskiej siedzibie Banku Rolnego.

Materiał: Mennica Skarbowa

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  ss, w dniu 30-10-2021 22:04:01 napisał:

  Czyste powietrze to FIKCJA Totalna Ściema ! Grilować będziemy GÓWNEM ! A jeść plastik Gatsa.

  odpowiedz

  • 1 (1)

  Mirek, w dniu 31-10-2021 09:47:46 napisał:

  W Nakle ludzie bogate. Za 500+ bede kupowac zloto.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Janek, w dniu 01-11-2021 09:39:01 napisał:

  Jakie złoto? Ludzie ledwo zipią a wy o zlocie

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Wypalenie zawodowe jako przyczyna występowania wypadków przy pracy
49PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Unamel buraczki tarte 460g
4,44PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)